Ekonomi

Bilim adamları 135 yeni gen tanımladı

News Medical Life Sciences’ta yer alan habere göre Oklahoma Üniversitesi’nden Vivek Bajpai ve Stanford Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı çalışmada, insanlara ten rengini veren pigmentasyonla ilişkili 135 yeni gen tespit edildi.

Araştırmacılar, cilt pigmenti olarak da bilinen “melanin” üretimini etkileyen işlevsel olarak farklı 169 gen bulurken, bunlardan 135’i daha önce pigmentasyonla bağlantılı değildi.

Araştırmaya göre, yeni keşfedilen KLF6 ve COMMD3 adlı iki genden biri olan DNA bağlayıcı protein KLF6, insan ve hayvanlarda melanin üretiminin kaybolmasına neden olurken, diğer türlerde melanin üretiminde rol oynuyor.

COMMD3, melanozomların asitliğini kontrol ederek melanin sentezini düzenler.

Bajpai, “Melanin’i neyin düzenlediğini anlayarak, daha açık tenli insanları melanom veya cilt kanserinden korumaya yardımcı olabiliriz. Bu yeni melanin genlerini hedefleyerek, vitiligo ve diğer pigmentasyon hastalıkları için melanin modifiye edici ilaçlar da geliştirebiliriz” dedi. açıklama yaptı.

Araştırmacılar bu tür melanin üreten genleri keşfederek mikroplara ve hastalıklara karşı etkili müdahaleler geliştirebilirler.

Araştırma “Journal Science” dergisinde yayımlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu